بررسی همه جانبه سیستم عامل ویندوزفون ، مزایا و معایب!

4/5 - (2 امتیاز)

اولین گامی که مایکروسافت برای ساختن ویندوزفون برداشت، هماهنگ شدن با شرکت ARM در همان سال ورودی یعنی 2010میلادی بود. پردازنده های ARM غالبا روی گوشی ها و تبلت های هوشمند نصب می شودکه باتری کمتری نسبت به بقیه مصرف می کند.

ARM

در این سیستم عامل بجای استفاده از فایل های EXE از برنامه سیلور لایت استفاده شده است.برای اجرای آن نیازمند صفحه لمسی با سایز 480*800  پیکسل و حداقل رم پردازنده 256 و 8 GB حافظه می باشد.

رابط کاربری آن مناسب دستگاههای لمسی است  و ازجمله فواید چشمگیر ، همین بس که ویندوز است ! یعنی همه ی آنچه در کامپیوترهای خانگی را تجربه کرده ید را در اختیار خواهید داشت. داشتن مزیت NFC در ویندوزفون به او وجهه تازه و نویی در عرصه سیستم های عامل بخشیده است. مهم ترین اثر داشتن آن، بی نیاز کردن کاربر از کیف پول است. این قابلیت به علت اضافه شدن یک قطعه سخت افزاری می تواند اطلاعات کارت های شما را در خود جای دهد و به جای آنها عمل کند.

nfc

با این همه مایکروسافت خیلی در عرصه سیستم عامل قدرتمند باقی نماند و راهی که از او انتظار می رفت را طی نکرده است. برای مثال در آپدیت و به روز رسانی ورژن برخی دستگاهها از رده خارج خواهند شد چرا که قدرت ارتقاء را ندارند.در این میان اگر نکسوس داشته باشید شانس با شماست والا باید منتظر کمپانی بمانید شاید دستگاه شما را نیز مورد عنایت قرار داده و شرایطی جهت ارتقاء آن قرار دهد.

و بخش دلنواز ویندوز فون کورتانا (cortana) ، مزیتی که نمیشود به راحتی از آن چشم پوشید و داشتن این خاصه باعث پیشی گرفتن ویندوزفون در مبحث دستیار صوتی از دیگر سیستم های عامل گشته است.

cortana_sounds_dlls

مدتها فروشگاهی برای اپلیکیشن ،خاصه ی سیستم عامل  ویندوزفون موجود نبود و جسته گریخته برنامه هایی جهت این سیستم طراحی میشد.گرچه حالا با توجه به فروشگاهی که دارد برنامه به درد بخور ایرانی در آن به چشم نمی خورد ، با این همه تعداد نرم افزارهای ارائه شده در استور ویندوز و ویندوزفون از 560000 اپلیکیشن گذشته است. روزانه چیزی حدود 500 اپ نیز به این مجموعه اضافه میشود. خالی از لطف نیست اگر بدانید دانلود از این استور روزانه حدود 10 میلیون اپ می باشد. با این حال رشد تولید نرم افزاری برای این سیستم در یک بازه مشخص بسیار موفق تر از دیگر استور ها برای دیگر سیستم عامل ها بوده. برای مثال اگر اپ استور و گوگل پلی در یک بازه یک  ساله 1000 اپلیکیشن در اختیار کاربران خود قرار داده اند ، استور ویندوزفون بیش از اینها موفق بوده است.

Windows_Phone_Store

یکی از نکاتی که برای علاقه مندان به تکنولوژی و سیستم های عامل برای گوشی های همراه مورد توجه همیشگی بوده، زمان و توان باتری است و نگهداری و استفاده بهینه از انرژی باتری است. ویندوزفون می تواند به طور تقریبی زمان اتمام باتری را به شما اعلام کند و در زمان اتمام باتری فعالیت شما را در حیطه دانلود محدود کند اما قابلیت نگهداری باقی مانده توان باتری را ندارد. چیزی شبیه Saving Drive !

با وجود مزایا و معایبی که در مورد ویندوزفون به صورت اختصار به آن پرداختیم این سیستم عامل کاربران خاص خودش را داشته که برخی با تعصب همچنان آن را بهترین می دانند و دنباله رو آن هستند اما آمارها چیز دیگری نشان می دهد. فروش پایین این سیستم عامل که بسیار کمتر از مبلغ مورد انتظار شرکت تولید کننده بوده است و طی طریقی که از ویندوزفون 7 تا 10 داشته می توان اظهار کرد که به آخر عمر خود رسیده است. یا به نوعی دیگر می توان گفت درصورتی که شرکت های دیگری از ویندوزفون استقبال نکنند به زودی ناقوس مرگ برایش به صدا درخواهد آمد.

البته که این پایان مایکروسافت نخواهد بود بلکه در سرفیس ظهوری تازه خواهد داشت…

4977_697