چرا درصد باقی مانده از باتری در گجت های هوشمند هیچ گاه دقیق نیست؟

4.5/5 - (2 امتیاز)

با توجه به برخی برآوردها به نظر می رسد که سیستم تخمین میزان شارژ باقی مانده ی لپ تاپ ها، تبلت ها و تلفن های هوشمند هرگز نمی داند که دقیقاً چه میزان از قدرت باتری این دستگاه ها کاسته شده است.

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که سیستم تخمین، به طور ناگهانی به جای 5 ساعت مدت زمان 2 ساعت را به عنوان شارژ باقی مانده دستگاه تان نشان دهد. حتی ممکن است این مشکل پا را فراتر گذاشته و تمام شدن باتری دستگاه مورد استفاده ی شما، با هشدار خاصی همراه نباشد.

گجت شما تنها با توجه به استفاده ی فعلی میزان قدرت باتری را تخمین می زند

تمام کاری که لپ تاپ ها و سایر گجت ها از پس آن بر می آیند تخمین حدودی مدت زمان باقی مانده تا تخلیه کامل باتری است. حتی اگر میزان شارژ باتری شما 100 درصد باشد، بسته به نوع کارتان تخمین های مختلفی را خواهید دید.

به عنوان مثال، اگر در یک لپ تاپ نور صفحه ی نمایش را کاهش داده و تنها به گشت و گذار در اینترنت بپردازید، به طور متوسط باتری دستگاه به میزان 10 ساعت دوام خواهد آورد. این در حالی است که اگر روی همان سیستم نور صفحه را به حداکثر افزایش داده و یک بازی را اجرا کنید، این میزان به 2 ساعت کاهش می یابد.

ximg_57fd44a3bcf8e-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic_-imnup19dgw-w600

با این حال تمام این مسائل، صرفا یک پیش بینی هستند. اگر می بینید که زمان کمی به اتمام باتری دستگاه باقی مانده، می توانید میزان شارژدهی آن را با کاهش فشارهای موجود روی سیستم بیشتر کنید. در مقابل اگر عکس این موضوع برای شما صادق بود، خیال تان از وضعیت شارژ باتری راحت باشد.

این تخمین و برآورد می تواند نسبت به کاری که رایانه در پس زمینه انجام می دهد، نوسان داشته باشد. به عنوان مثال هنگامی که ویندوز در حال نصب آپدیت است، از بیشتر منابع پردازنده استفاده کرده و بالطبع سرعت تخلیه ی شارژ باتری را افزایش می دهد. به این ترتیب زمان تخمین ها هم کاهش می یابد.

حتی اگر هنگام وب گردی نیز به وب سایت هایی که دارای تبلیغات ویدیویی هستند مراجعه کنید، این موضوع خودش را به روشنی نشان خواهد داد. به عبارت دیگر، دستگاه شما تنها با بررسی نرخ فعلی تخلیه ی باتری زمان باقی مانده تا خاموش شدن را تخمین می زند. ساده تر بگوییم، این سیستم نمی تواند آینده را پیش بینی کند و تنها بر اساس شرایط و میزان استفاده فعلی شما زمان باقی مانده تا اتمام باتری را اطلاع رسانی می کند.

اگر باتری دستگاه تان بدون هیچ هشداری تخلیه شد، این بدان معناست که سیستم قادر به حدس زدن میزان شارژ باقی مانده نیست

ximg_57fd43eebd0de-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic_-77iw0fvacl-w600

نوع نگهداری شما از باتری دستگاه بسیار مهم است. در صورتی که در نگهداری آن کوتاهی کنید، این قطعات نمی توانند قدرت زیادی را در خود ذخیره کنند و همچنین سخت افزار ناظر بر میزان تخلیه شارژ باتری هم ممکن است تخمین خود را به اشتباه ثبت نماید.

این همان دلیلی است که سبب می شود باتری پیش از هشدار 10 درصد و یا حتی 20 درصد شارژ باقی مانده، به طور کامل تخلیه شود. در مقابل برخی دستگاه ها قادر هستند میزان قدرت موجود در باتری ها را بهتر درک کنند. مداری که روی باتری قرار دارد، قادر است ظرفیت باتری و سلامت آن را به طور کامل به سیستم عامل گزارش دهد.

اما اگر پیش از هشدار 10 درصد و یا 20 درصد شارژ باقی مانده، باتری به صورت کامل تخلیه شد، پس احتمالاً نیاز دارید باتری لپ تاپ خود را مجدداً کالیبره (تنظیم) کنید. این عمل را می توانید با خالی کردن کامل باتری لپ تاپ و سپس شارژ مجدد آن به صورت کامل انجام دهید.

این کار سبب افزایش مدت زمان نگهداری شارژ نمی شود، اما به سخت افزار کمک می کند تا از میزان تخلیه شدن باتری درک بهتری داشته و بتواند تخمین دقیق تری بزند. همچنین می توانید سلامت و ظرفیت باتری را تقریباً روی هر دستگاهی چک کنید. در ویندوز، می توانید برای باتری لپ تاپ خود یک گزارش سلامت تهیه کنید.

این کار به شما اجازه می دهد که ظرفیت پیش فرضی که کارخانه سازنده باتری برایش در نظر گرفته را با ظرفیت شارژ کامل فعلی آن مقایسه کنید. مطمئناً ظرفیت شارژ فعلی باتری به دلیل رو به زوال رفتن این قطعه، از نمونه ی اصلی آن که در کارخانه طراحی شده است، کمتر خواهد بود.

در سیستم عامل مک، کلید Option را فشار داده و در نوار منو روی آیکن باتری کلیک کنید. در این قسمت، بخش Condition را مشاهده می کنید که وضعیت باتری را به اطلاع شما می رساند. اگر وضعیت این بخش Normal باشد، بدان معناست که سیستم به درستی و بدون هیچ مشکلی کار می کند.

در صورتی که وضعیت آن روی Replace Soon یا Replace Now قرار داشته باشد، باید بگوییم که باتری شما خراب شده و باید هرچه سریعتر یک جایگزین مناسب برای آن پیدا کنید.

ximg_57fd47176b516-jpg-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic_-48vkwnkovb-w600

در مجموع باید گفت که تخمین میزان شارژ باقی مانده از باتری گجت ها هرگز دقیق نخواهد بود. با این وجود اما فرم درصدی آن از مدل تخمین زمان دقیق تر است.

اگر احساس می کنید که سیستم شما در نمایش میزان باتری باقی مانده عملکرد صحیحی ندارد، بهترین راه کالیبره کردن مجدد باتری است. در این صورت بهتر می توانید به تخمین سیستم از میزان باتری باقی مانده اعتماد کنید.

پی نوشت: منبع دیجیاتو   و   howtogeek